Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké je postavení žen v islámu?

Jaké je postaví žen v islámu a mají vůbec nějaká práva? Přiznejme si, z evropského pohledu je zahalená muslimka utiskovanou, nesamostatnou, nevzdělanou ženou fixovanou pouze na svoji rodinu. Nemá žádná práva, včetně přístupu ke vzdělání. A co víc, v područí svého despotického manžela je nucena snášet „cokoliv“… 

Pojďme se zprostředkovaně přesunout do Egypta:

S mým muslimským společníkem Osamou kouříme za letních večerů vodní dýmku a pijeme silnou kávu s příchutí karmadonu. Protože mě otázka ženské rovnoprávnosti v arabských zemích velmi zajímá, už proto, že se poslední dobou čím dál více dostává do popředí zájmu západní veřejnosti, pod Egyptským nebem si povídáme o náboženství, o zvycích této země a o životě místních.

S Osamou jsem se seznámila na tržnici, v jednom zapadlém krámku se suvenýry, s prozaickým názvem Fantazia. Prozradil mi, že se narodil na severu, v Alexandrii. Finančně podporuje své rodiče, tudíž mu na živobytí zůstává minimum. Ačkoliv třicetiletý, dosud neměl milostný vztah. Zásadně odmítá chování arabských mužů v turistických destinacích, kteří vyhledávají alkohol, drogy, nezávazný sex a nerespektují víru vštěpovanou od dětství.

Osama nebere partnerských vztah na lehkou váhu. První dívka se stane jeho ženou, bez kompromisu. Ta, do které se zamiluje, bude muslimka pocházející ze stejného kulturního prostředí. Jak tvrdí, pouze s touto dívkou pozná opravdovou lásku. A ona? Jak jinak, bude dobrá žena - jenom jeho žena a on její muž. Dobrý muž…

Předsudky typu, že muslimská žena chodí metr za svým manželem, a že nemá žádná práva, můj společník důrazně vyvrací. Muslimské manželství tvoří pevný základ společnosti. Žena v Egyptě je chápána jako nositelka života a je stejně důležitá jako muž, není horší, ani nepatří k nižšímu živočišnému druhu. Má právo na vzdělání, volbu manžela, právo na finanční podporu, výživu, kosmetiku a další potřeby, má právo dědit a disponovat svým majetkem.

Vdaná žena se stará o rodinu. Povinností manžela je chránit ji a to jak morálně, tak finančně. Čili starosti, jak financovat rodinu, žena v islámských zemích nemá. Dalo by se říci, že tím utiskovaným je z evropského pohledu muž. Na něm je veškerá zodpovědnost. Ne proto, že by žena byla neschopná, ale proto, že je to tak rozděleno. Žena je tou bytostí, která vytváří teplo domova, kdežto muž je ten, kdo přinese obživu. Pokud má více manželek, což je dle Koránu dovoleno, poskytuje každé z nich stejnou životní úroveň.

V Egyptě jsou zaměstnané svobodné dívky. Výdělek, který za práci vyinkasují, je určen pro jejich osobní potřebu. Je nepřípustné a ponižující žádat ženu o finance. Stárnoucí rodiče tedy finančně podporují pouze jejich synové.

Osama se mezi slovy pohoršuje nad nevhodným oblékáním turistek přijíždějících z Evropy: „Ony mají dobré muže. Musí mít dobré muže, protože jsou s nimi na dovolené v Egyptě, ale proč jsou tak vyzývavě oblečené? To by neměly. Neměly by se vystavovat jiným očím. Měly by se odhalovat jen před svými manžely, z úcty k nim.“

Zhodnotím pohledem své oblečení. Vím, že je nutné respektovat cizí kulturu a přizpůsobit se, tzn. sukně minimálně pod kolena, volné tričko bez výstřihu a zahalená ramena. Když se mi během sezení v nepohodlné sedačce sukně neposlušně vyhrne nad koleno, Osama jí decentně stanuje dolů. Taktéž usměrňuje můj smích, slušná žena má být v první řadě nenápadná.

Samozřejmě řešíme i hidžáb – islámský závoj.                                                                                                             

„Hidžáb ženu nepotlačuje, ale chrání před tím, aby byla vnímána pouze jako sexuální objekt. Hidžáb je odrazem cudného chování a mravného života,“ vysvětluje a já přikyvuji. Pro západní feministky je hidžáb znakem útisku a podrobení, z pohledu muslimských žen však hidžáb vyjadřuje identitu.

Po celou dobu mého působení v Egyptě se zájmem pozoruji muslimské ženy. Je příjemné, že mladší ročníky volí svěží zářivé barvy volných tunik, tmavé legíny, džíny, vysoké elegantní podpatky a zlaté řetízky obtočené kolem štíhlých kotníků. Ženy striktně dbají na zahalená ramena a vlasy. Závoje, kterými je překrývají, jsou lehké a vzdušné. Mnohá z těch cudných muslimských žen používá make-up. Líčidly si zvýrazňují oči, lakují nehty na rukou i nohou, barví vlasy. Působí přitažlivě. Uvažuji, že ten záměr je v rozporu s islámským náboženstvím.

Není rozhodně jednoduché představit si, co to vlastně znamená být muslimskou ženou. Postavení žen v islámském světě se liší stát od státu a v neposlední řadě i podle společenských vrstev. Obecně se ale lze dá říci, že liberálnější ovzduší panuje v zemích severní Afriky.

Pojďme se zamyslet, co všechno je spojeno s postavením moderní ženy, např. v České republice. Česká žena má volnost pohybu, práce a výdělku. Mnohdy vykonává stejnou práci jako muž, avšak za nižší plat a předstírá, že je rovnoprávná. Pokud si chce udržet dobře placenou práci, musí se na vrub svého volného času sebevzdělávat, absolvovat různé kurzy, školení a držet krok. Dnešní společnost klade na ženu stále větší a větší nároky. Po skončení pracovní směny ji za dveřmi bytu začíná směna druhá. Tou je myšlena domácnost, péče o děti a v neposlední řadě péče i o svého manžela.

Pokud se podíváme na česká manželství, vidíme ztrácející se rodinné a lidské hodnoty, rozvody a nebo raději, pro uchování vlastní sobecké svobody, vůbec žádné sňatky. Rodina neplní takovou funkci, jakou by plnit měla a to vše se odráží na úkor dětí.

Nehodlám vyzdvihovat islám. Islámské náboženství má úplně jiná pravidla a role ženy ve společnosti není ani trochu srovnatelná s našimi zvyky. Jen se domnívám, že nic není pouze černé a bílé.

 

Autor: Radka Lindourková | sobota 12.4.2014 16:53 | karma článku: 16,91 | přečteno: 1930x
  • Další články autora

Radka Lindourková

Za horskými gorilami

Těžké kapky tropického lijáku buší do vlnitého plechu v Buhoma Lodge. Ještě za šera, před náročným trekováním v deštném pralese vstávám a kontroluji veškeré vybavení. Nepromokavé návleky, pláštěnka, fotoaparát, nezbytná zásoba tekutin a další maličkosti.

15.10.2014 v 18:33 | Karma: 9,74 | Přečteno: 344x | Diskuse| Cestování

Radka Lindourková

Dvě miliardy dětí

Celkový počet obyvatel Afriky se do roku 2050 více než zdvojnásobí. Polovinu populace budou tvořit děti.

23.9.2014 v 18:00 | Karma: 8,88 | Přečteno: 769x | Diskuse| Cestování

Radka Lindourková

Africká zkouška dospělosti

Přeběhnout stádo krav po hřbetech je pro hamarské muže v Etiopii jediný způsob, jak se stát dospělým mužem. Nikdo tu sice nesleduje svůj věk, ale když se chlapec cítí být připraven oženit, osloví svého otce, který následně začne připravovat obřad, jehož součástí je zkouška dospělosti.

1.6.2014 v 12:39 | Karma: 16,32 | Přečteno: 1346x | Diskuse| Ostatní

Radka Lindourková

Ukázka z knihy - Cesta za domorodými kmeny

SeeMedia vydává novou e-knihu Radky Lindourkové- Cesta za domorodými kmeny. Vydejte se do Etiopie pátrat po skutečných domorodých kmenech, kde se ženy pyšní původem královny ze Sáby, ženská obřízka je naprosto běžnou věcí, muži nosí nebezpečné střelné zbraně a sedávají u cesty s vlastnoručně vyrobenými oštěpy. Autorka poutavě i zábavně líčí putování drsným prostředím Afriky spolu se svým kamarádem. V knize jsou použity autentické fotografie z cesty. E-knihu lze stáhnout na www.medialnicentrum.cz

23.5.2014 v 15:00 | Karma: 9,56 | Přečteno: 430x | Diskuse| Ostatní

Radka Lindourková

Klinika na kraji pralesa

Pokud v Ugandě řeknete, že máte jedno nebo dvě děti a na další rozšiřování rodiny nepomýšlíte, určitě vzbudíte údiv. Ugandské ženy mají totiž v průměru sedm dětí. S kanystrem vody na hlavě a se spinkajícím miminkem na zádech, pevně omotaném v šátku, je lze potkat na každém kroku. Jsou neuvěřitelně krásné. Když je na prašných cestách Ugandy míjíme, smějí se a mávají. Je zajímavé sledovat, s jakou graciózností a noblesou si na hlavu dávají nezbytný náklad. Nejprve si přidřepnou, pak se vzpřímí, hledají rovnováhu a krátce na to se sebevědomě vydají prošlapanou pěšinkou mezi banánovníky do světa, který je pro nás neznámý.

18.5.2014 v 10:30 | Karma: 11,19 | Přečteno: 408x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 652x
Pracuji jako speciální pedagog a logoped v centru pro děti s kombinovaným postižením. Ráda cestuji, maluji a fotografuji. V květnu 2014 vychází moje e-kniha "Cesta za domorodými kmeny".
Profilová fotografie: Hana Skořepová

Seznam rubrik